Executive Team

Nancy Winemiller-Basinger

President & CEO

Jill Sundstrom

COO

Brandi Jolley

VP of Fund Development

Jennifer Green

CFO

Administration & Outreach

Rosario Sorenson

Bookkeeper/ Office Manager

Tabb George

Corporate Relations Coordinator

Jordan Duberow

Grants Coordinator

Summer Devotchka

Marketing Coordinator

Craig Clifford

Development Manager - Events

Apollo Burgamy

Volunteer & Alumni Coordinator

Program

Amy Hernandez

Enrollment and Matching Specialist

Maribel Garcia

Enrollment and Matching Specialist

Lakyn Bright

Refugee Mentoring Specialist

Maria Forrester

Enrollment and Matching Specialist

Clarissa Stebbing

Community-Based Programs Manager

Maria Sainz

Senior Mentoring Specialist

Ali Malovich

Mentoring Specialist

Gina Trejo

Enrollment & Matching Specialist

JaNae Lilly

Family Relations Specialist

Laura Guevara

Mentoring Specialist

Rachal Milford

Mentoring Specialist

Skye Rydman

Mentoring Specialist

Jason Wilde

Mentoring Specialist

Shannon Atkinson

Mentor2.0 Coordinator

Hannah Watts

Mentor2.0 Coordinator

Lindsay Pennington

Site-Based Manager

Eowyn Cassavaugh

Site-Based Team Lead

Greg Chadwick

Mentor2.0 Coordinator

Heather Connell

Site-Based Program Coordinator

Marisol White

Bilingual Mentoring Specialist

Jamie Belnap

Recruitment and Mentoring Specialist

Lacey Cole-Rae

Summit/ Wasatch Counties Manager

Elisabeth Gardner

Mentoring Specialist - Enrollment

Cheerstie Gailey

Mentoring Specialist

Kariann Atkin

Southern Utah Manager

Tawni Cottam

Mentoring Specialist - Enrollment

Donation Center

Madison Paul

Partnership Coordinator

Joe Juarez

Lead Driver

Matthew Draper

Donation Center Director

Christie Stolworthy

Office Assistant

Board Members

Michelle Parker

    David Nelson

    Past-Chair

      Debbie Stone

        Karl Wilson

        Treasurer

          Chuck Krivanek

          Secretary

            Cameron Boice

              Lara Chatman, Ph.D.

                Stephen Clay

                  Ashlee Christofferson

                    Ember Conley, Ph.D.

                      Mark Ferne

                        Tami Flandro

                          Kim Hilton

                            James Jackson III

                              Merlin Jensen

                              Chair

                                Christina Ortega, JD

                                  Sandi Pershing. PhD

                                  Chair-Elect

                                    Levi Smith

                                      William Smith, PhD

                                        Mark St. Andre

                                          Matt Wollam

                                            Tom Kametz

                                            Chair

                                              Chris Lewis

                                              Treasurer

                                                Mike Denison

                                                Secretary

                                                  Helen Smith

                                                    Chuck Krivanek

                                                      Debbie Stone